Search

Memphis Lady Mambas

The Game Starts At Practice

Category

Schedule/Results

Mambas July High School Schedule

Memphis Lady Mambas 2018

07/01 UA Select Super 16 Cape Girardeau, MO
07/06-07/08 TFN Run 4 Roses Louisville, KY
07/09 Apache Paschall Louisville, KY
07/10-07/12 Battle in the Boro Louisville, KY
07/23-07/25 Girls National Championship Lithonia, GA
07/26 ATL Summer Slam Suwanee, GA
07/27-07/29 The National Championship Atlanta, GA

Memphis Lady Mambas 2019

 

07/06-07/08 TFN Run 4 Roses Louisville, KY
07/09 Apache Paschall Louisville, KY
07/10-07/12 Battle in the Boro Louisville, KY
07/23-07/25 Girls National Championship Lithonia, GA
07/26 ATL Summer Slam Suwanee, GA
07/27-07/29 The National Championship Atlanta, GA

Memphis Lady Mambas- Reaves

 

07/08-07/09        Apache Paschall Louisville, KY
07/15-07/16 HoopPlay USA Memphis, TN
07/24-07/26 ATL Summer Slam Suwanee, GA
07/29-07/30 HoopPlay USA Memphis, TN
Advertisements

Lady Mambas April Travel Schedule

The Lady Mambas will hit the road early and often this travel season; even though we hope all of our players make deep tournament runs in March. We have begun making plans for our travel schedule. Our goal is to get the schedule out as early as possible with as little changes as possible to help families better prepare for the club season.

April Travel Schedule:

April 21-23 NEB Spring Invitational – Louisville, KY

April 28-30 GNBA Spring Invitational – Murfreesboro, TN

Lady Mambas 2017 & 2018 Battle in the Boro Schedules

Lady Mambas 2017

Lady Mambas 2018

Lady Mambas July Schedule

Lady Mambas – AW
July 8th- Apache Paschall- Hooptown, TN
July 9th- Music City Invitational- Nashville, TN
July 10th-13th Battle in the Boro- Nashville, TN
July 22nd-25th Nawlins Elite Showcase-  Westwego, LA
July 27th-29th UA Cup- Lithonia, GA

Lady Mambas- Bell
July 8th- Apache Paschal – Hooptown, TN
July 9th – Music City Invitational- Nashville, TN
July 10th-13th Battle in the Boro- Nashville, TN
July 23rd-26th ATL Summer Slam- Lithonia, GA

Lady Mambas 9th, 10th & 11th schedule at ATL Spring Slam

Lady Mambas-AW:

April 16th 

10:20- Court 1

6:30- Court 1

April 17th

8:00 am- Court 1

4:10 – Court 2

Lady Mambas- Bell:

April 16th

8:00 am – Court 2

12:40 – Court 2

7:40- Court 1

April 17th

1:50 – Court 3

4:10 – Court 3

Lady Mambas- Washington:

April 16th

11:30 – Court 2

8:50 – Court 3

April 17th

11:30- Court 3

5:20- Court 3

 

Lady Mambas- Strickland Team Schedule

Memphis Lady Mambas- Strickland (2020) team schedule for the 2016 spring/summer.

Tournament Name Date
Hi-C League (Mondays) April 4-May 10, 2016
Dream Come True Classic (Memphis, Tennessee) April 8-10, 2016
Superchamps Tournament (Memphis, Tennessee) April 21-24, 2016
Hi- C Tournament May 14,  2016
Main Event Little Rock (Little Rock, Arkansas) May 21-22 2016
Total Knockout National Championship (Memphis, Tennessee) May 27-30 2016
Superstars Tournament (Memphis, Tennessee) June 23-26 2016
Apache Paschall Memorial Showcase  (Nashville, TN) July 8-9 2016
ATL Summer Slam (Lithonia Georgia) July 23-26 2016

Lady Mambas (2018)-Bell Team Schedule

Lady Mambas 2018-Bell Team Schedule

 

April 2nd-3rd Local Tournament (Memphis, TN)
April 5th- May 12th Hi-C League (Memphis, TN) Thursdays
April 15th-17th ATL Spring Slam (Marietta, GA) NCAA Exposure
April 22nd-24th NEB Spring Championships (Nashville, TN) NCAA Exposure
May 7th-8th Local Tournament (memphis, TN)
May 14th & 15th Hi-C League Playoff (Memphis, TN)
May 21st-22nd Main Event (Little Rock, AR) Scouting services &D2
June BLACKOUT PERIOD
June 4th-5th Insider Exposure Jr, All American Camp (Memphis, TN)
July 2nd Mambas PlayDay (Memphis, TN)
July 9th- 10th Apache Paschall (Nashville, TN) NCAA Exposure
July 23rd-26th ATL Summer Slam (Lithonia, GA) NCAA Exposure
Sept Boro Fall Championships (Franklin, TN) NCAA Exposure

Lady Mambas (2019)- Coach Washington Schedule

Lady Mambas (2019)- Coach Washington Schedule

2019 Lady Mambas- Coach Washington
March 16th Team Building Memphis, TN
April 8-10 Dream Come True Memphis, TN
April 15th- 17th ATL Spring Slam Marietta, GA
April 21- 24 Super Champs Memphis, TN
April 30th- May 1st MAYB Jackson Jackson, TN
May 14th Mambas PlayDate Memphis, TN
May 14th-15th TN Hoop Play USA Memphis, TN
May 21st-22nd Main Event Little Rock, AR
May 27th-30th JSA Total Knock-Out Nationals Memphis, TN
June 3rd-4th Insider Exposure Jr. All American Camp Memphis, TN
June College Team or Elite Camp
June 23rd-26th Superstars Tournament Memphis, TN
July 8th-9th Apache Paschall Nashville, TN
July 10th- 12th Nashville TOC Nashville, TN
July 22th-26th ATL Summer Slam Lithonia, GA

District Tournament Schedules

District Tournament play begin this week as many teams look to advance to a state championship.

District 16-A First Round

GRAD Academy vs. MASE at Middle College, 5 p.m.

Memphis School of Excellence at Mitchell, 6 p.m.

Hillcrest at Booker T. Washington, 6 p.m.

Middle College at Oakhaven, 6 p.m.

Northside at Power Center Academy, 6 p.m.

City University at Memphis Business Academy. 6 p.m.

MAHS at W.E.B. DuBois, 7 p.m.

Soulsville at KIPP, 7 p.m.

15-AAA Schedule

Monday

Southwind 59, Collierville 48

Tuesday

Kirby at Germantown, 6 p.m.

Wooddale at Ridgeway, 6 p.m.

Wednesday

Southwind vs. Houston, 6 p.m.

Thursday

Kirby/Germantown winner vs. Wooddale/Ridgeway winner, 6 p.m.

Friday

Consolation game, 6 p.m.

Saturday

Championship, 6 p.m.

Division 2-A West

Monday play-in game

FACS 49, St. Mary’s 45

Tuesday (all games at 6 p.m.)

Tipton-Rosemark at ECS

FACS at Rossville

Sacred Heart at Lausanne

Catholic at St. George’s

Thursday (all games at 6 p.m.)

Tipton-Rosemark/ECS winner at University School of Jackson

FACS/Rossville winner at Harding

Sacred Heart/Lausanne winner at Fayette Academy

Catholic/St. George’s winner at Northpoint

Saturday

Semifinals, 2 and 5 p.m.

Monday, Feb. 22

Consolation game, 6 p.m.

Championship. 7:30 p.m.

District 16-AAA

Tuesday, Feb. 16

(5) Whitehaven at (4) Hamilton, 3 p.m.

(7) Melrose at (2) Overton, 6 p.m.

(6) East at (3) White Station, 6 p.m.

Thursday, Feb. 18

Semifinals

Melrose/Overton winner vs. East/White Station winner, 6 p.m.

Whitehaven/Hamilton winner vs. (1) Central, 7:30 p.m.

Saturday, Feb. 20

Third-place game, 2:30 p.m.

Championship, 5:30 p.m.

MHSAA 6A

Tuesday, Feb. 16

4 p.m.: Horn Lake girls vs. Southaven

5:30 p.m.: Olive Branch boys vs. Southaven

7 p.m.: Olive Branch girls vs. DeSoto Central

8:30 p.m.: DeSoto Central boys vs. Horn Lake

Thursday, Feb. 19

4 p.m.: Girls third-place game

5:30 p.m.: Boys third-place game

7 p.m.: Girls championship game

8:30 p.m.: Boys championship game

Blog at WordPress.com.

Up ↑